• 1920 Wojna Światów

Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach zaprasza na wystawę.


W holu Biblioteki prezentowana jest wystawa poświęcona 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jest to projekt przygotowany przez KGHM Polska Miedź S.A. pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zestaw plakatów składający się na ekspozycję organizator przekazał do wybranych miejsc w Polsce i za granicą, w tym do Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach, by wspólnie świętować zwycięstwo Polaków w 1920 roku.

Wystawa prezentuje ciekawostki związane z Bitwą Warszawską, a jej celem jest zaciekawienie odbiorców – szczególnie młodego pokolenia – wydarzeniami z tego okresu i zainspirowanie do głębszego zapoznania się z tematem wojny polsko-bolszewickiej. Zachęcamy też do obejrzenia specjalnej multimedialnej prezentacji na stronie www.bitwa1920.gov.pl

Rok 1920 zapisał się także w dziejach naszych terenów – 2 września rozegrała się na polach Trzeszczan i okolic bitwa między oddziałami polskimi i rosyjskimi. W setną rocznicę tego wydarzenia Gmina Trzeszczany wydała publikację „Bitwa pod Trzeszczanami i Gliniskami. 2 IX 1920 r.”, autorstwa Andrzeja Klocka, byłego nauczyciela historii w szkole w Jarosławcu. Opracowanie zawiera oprócz opisu przebiegu bitwy, także biogramy poległych żołnierzy spoczywających w bezimiennej zbiorowej mogile na cmentarzu w Trzeszczanach, ciekawe fotografie, rysunki, mapy. Publikacja, dzięki uprzejmości wójta Gminy Trzeszczany, wkrótce dostępna w zbiorach naszej Biblioteki.