
WIDOWISKO
VICTORIA 1920
Widowisko VICTORIA 1920 odbyło się 16 sierpnia (niedziela) na Dziedzińcu Głównym Zamku Królewskiego w Warszawie
i było transmitowane na żywo przez TVP Warszawa. Rolą zawartości merytorycznej widowiska poetycko-muzycznego było przeprowadzenie widza przez okres historyczny od odzyskania niepodległości, przez czas niepokoju związanego z budzeniem się nastrojów prokomunistycznych, najazd sowiecki na odrodzoną Polskę, powszechną mobilizację, zryw narodowy, wojnę i jej przełomowe momenty – zmienne losy obu walczących stron, po zwycięstwo Polaków. W programie wykorzystano wiersze: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Juliana Przybosia, Władysława Broniewskiego, Stanisława Młodożeńca, listy, fragmenty dzienników, dokumentów historycznych.
Logotyp Victoria 1920 oraz plakat z motywem przewodnim zostały przygotowane przez artystę Piotra Młodożeńca. Wydarzenie poprowadzili dziennikarze TVP Warszawa oraz TVP Kultura: Katarzyna Trzaskalska oraz Lucjan Olszówka. W obsadzie znaleźli się Edyta Jungowska, Małgorzata Ostrowska- Królikowska, Grzegorz Daukszewicz, Redbad Klynstra Komarnicki. Część artystyczna rozpoczęła się i zakończyła występem kompozytora i pianisty Aleksandra Dębicza, który wykonał swoje interpretacje utworów Ignacego Paderewskiego, a w finale zaprezentował utwór specjalnie napisany na okoliczność wydarzenia - “Victoria 1920” (z oprawą choreograficzną). Reżyserię powierzono Karolinie Labakhua. Pomysłodawczynią wydarzenia oraz autorką scenariusza jest Beata Pawelczyk-Błasiak.
Na scenie występującym towarzyszyli muzycy – saksofony (Szymon Nidzworski), perkusja (Wojciech Buliński), fortepian (Aleksander Dębicz). Widowisko uzupełniły specjalnie animacje multimedialne, nowocześnie prezentujące materiały archiwalne, pochodzące
z Narodowego Archiwum Cyfrowego i Centralnej Biblioteki Wojskowej - Partnerów wydarzenia.
W dniach 15 - 16 sierpnia 2020 roku świętowaliśmy jako naród 100. rocznicę zwycięstwa Polski nad bolszewikami. Wtedy rozegrała się bitwa, którą światowi stratedzy i historycy uznali za jedną z najważniejszych batalii w historii ludzkości. Niektórzy z nich podkreślali też, że jednej z najmniej docenianych. Dlatego chcemy pamiętać o odwadze i męstwie naszego narodu. Ta rocznica to prawdziwy powód do dumy dla Polaków. Chciałbym, aby wszyscy w kraju i poza jego granicami zrozumieli jak wiele to zwycięstwo, znaczyło nie tylko dla Europy, ale dla całego świata. Uważam, że zaangażowanie polskich artystów w projekt Victoria 1920 jest kluczowe, bo kultura ma zasięg globalny. Z dumą przekazuję utwór Victoria 1920 skomponowany na tę okazję, przez wybitnego pianistę, Aleksandra Dębicza. Cieszę się, że KGHM Polska Miedź S.A. zainicjował i wsparł powstanie muzycznego symbolu zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej 1920
-
Marcin Chludziński
Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA
Utwór „Victoria 1920” napisałem z okazji wydarzenia, upamiętniającego 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Zainspirowany przebiegiem zwycięskiej bitwy, skomponowałem muzykę na fortepian, saksofony i perkusję, której gatunek określiłbym jako „cinematic jazz”. Ponieważ w jazzie istotną rolę odgrywa improwizacja, do wykonania „Victorii 1920” zaprosiłem wybitnych muzyków: saksofonistę Szymona Nidzworskiego i perkusistę Wojciecha Bulińskiego. Ich twórczy wkład znacząco wpłynął na kształt utworu.
Zapraszam Państwa do posłuchania „Victorii 1920” i refleksji nad polską historią.
-
Aleksander Dębicz
Credits:
Kompozycja i fortepian: Aleksander Dębicz
Saksofon sopranowy/tenorowy: Szymon Nidzworski
Perkusja: Wojciech Buliński
Realizacja nagrania: Mateusz Banasiuk
Utwór nagrano w Studio S4 Polskiego Radia
Aleksander Dębicz
aleksanderdebicz.com
Facebook: Aleksander Dębicz Official
Instagram: @alekdebicz
Twitter: @AlekDebicz